İZMİR BAYINDIR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İletişim Uzmanı Şehnaz Dereli ile Etkili İletişim Semineri

İletişim Uzmanı Şehnaz Dereli ile Etkili İletişim Semineri

 

 
Bayındır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde öğretmenlere  yönelik “Etkili İletişim” konulu seminer veren Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve İletişim Uzmanı Şehnaz Dereli, ilişkilerde pozitif olmak konusunda seminer düzenledi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal AYDIN’ın da katıldığı seminerde, etkili iletişimin temel noktalarına değinildi. İlişkilerde pozitif olmanın, olaylara iyi tarafından bakmanın etkili iletişimde temel nokta olduğunu belirten Şehnaz Dereli, “insanların gerek günlük yaşamlarında gerekse iş hayatlarında sürekli birbirleri ile iletişim kurduklarını ve bu iletişimin de etkili olabilmesi için basit bir kaç kurala uyulması gerektiğini belirtti.Bunun için insanlarla iletişim kurarken yüz, göz ve jestlerin öneminden ve insanlarla iletişim içindeyken canlı olunmasının yanında mümkün olduğunca gülümsemenin de yüzden eksik olmaması gerektiğini ayrıca İletişimde göz temasının da önemli olduğunu; konuşurken gözlerin alıcıdan kaçırılmaması gerektiğine değindi.
Konuşurken aşırıya kaçılmadan küçük jestlerin de iletişimde önemli unsur olduğuna değinen Dereli, “karşınızdaki konuşurken başınızı ara sıra aşağı yukarı hareket ettirerek onu dinlediğinizi ve anladığınızı belli edin. Sizinle konuşan insanlara bakın. Mümkün olduğu kadar çok kişiye ara sıra da olsa bakmaya çalışın. Sizi dinleyen insanların anlayacağı şekilde sözcük kullanmaya dikkat edin. Görüşlerinizi başkalarına zorla kabul ettirmeye de çaba harcamayın. Konuşurken ne zaman susacağınız da iletişimde önemlidir. Sinirlerinize hakim olun ve insanları asla terslemeyin. İletişim, kişinin duygu, düşünce ya da bilgilerinin karşısındakilere aktarılması sürecidir. Doğumumuzla beraber başlayan iletişim süreci, yaşamak için ihtiyacımız olan ilişkilerin kurulmasında bir araç olmasının yanı sıra, kendisi de var olmak için bir ihtiyaçtır. Etkili olmayan bir iletişim gerginlik ve çatışma ortamı yaratılmasına da neden olabilir. Kısacası insanlarla iletişim içindeyken olabildiğinizce pozitif olun ve yüzünüzden gülücükleri asla eksik etmeyin” diye konuştu
Seminer sonunda kürsüye gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal AYDIN  sunumundan dolayı Şehnaz Dereli´yi tebrik ederek, çiçek verdi

 

 

seminerseminerseminer

Mithat Paşa Mah. Hükümet Önü Cad. No 1 Bayındır/İZMİR - 0 232 5813793

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.